Ragtime 2018

• Lenka Čápová
  • 12.10.2018
Ústav Fyziky FPF každoročně pořádá workshop RAGtime – setkání výzkumné skupiny Relativistic Astrophysics Group, zaměřený na relativistickou fyziku a astrofyziku. V letošním roce se koná jubilejní 20. ročník, ve dnech 15. – 19. 10. Jak je již zvykem, také letos se workshopu zúčastní řada celosvětově známých vědců.
Hlavní téma workshopu tradičně představuje relativistická fyzika a astrofyzika, zejména procesy odehrávající se v blízkosti černých děr nebo neutronových hvězd, stavba a vlastnosti neutronových hvězd, kosmologie, práce zkoumající vlastnosti samotného prostoročasu těchto extrémních objektů, ale také mnoho příbuzných témat z oblasti teoretické fyziky a astrofyziky. Část workshopu bude také věnována mezinárodní spolupráci na současných a budoucích rentgenových kosmických misích.

Mezi účastníky workshopu se objevují lidé z celého světa, uznávaní profesoři i začínající doktorští i magisterští studenti. Zejména studenti ÚF mají možnost na workshopu prezentovat výsledky své práce na domácí půdě a získat tak jistotu a cenné náměty z diskuze s odborníky.  Mezi čestné hosty patří např. profesoři Marek Abramowicz, Wlodek Kluźniak a John Miller, mezi účastníky jsou zastoupeni experti a studenti z České Republiky, Polska, Německa, Uzbekistánu, Ruska, Ukrajiny, Indie, Velké Británie, Itálie a dalších zemí.

V letošním roce se v rámci RAGtime workshopu uskuteční také přednáška pro veřejnost, a to v úterý, 16. 10. v 17:15 v Obecním domě v Opavě. Přednáška prof. Marka Abramowicze s názvem „How to search for Alien Civilizations in the Galaxy?“ zcela jistě zaujme také neodbornou veřejnost se zájmem o astrofyziku.
Workshop RAGtime představuje výbornou příležitost potkat na naší půdě špičkové pracovníky z celého světa, navázat nové spolupráce, diskutovat výsledky práce hostů i zaměstnanců a studentů ÚF a prezentovat ústav jako špičkové vědecké pracoviště, kterým zcela jistě je.