Jan Vlček – Átman

  • Kamila Návratová
  • 14.09.2020
Jan Vlček, student 2. ročníku NMS oboru Audiovizuální tvorba na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby vystavuje aktuálně v nitranské fotogalerii Trafačka svůj soubor Ātman, glitch-artové fotografie, které pracují se záměrnou chybou v digitálním algoritmu.
Z kurátorské řeči Miroslava Zelinského

Mladistvá životní skepse autorova, čitelná v doprovodných textech, je přirozená, protože je z rodu zakladatelsky villonovské, gellnerovské, ale stále znovu se rodící rebelské generace… A revoltu je možné dnes vnést do prostoru, který reflektuje svět, třeba i skrze chybu, omyl, pomýlení… A možná právě toto je jedna z možných aktuálních cest pro naši civilizaci, která si perfekcionismus vystavěla jako ideál, jako modlu. Což je podle mě v příkrém rozporu s přírodními principy. Rád říkávám, že symetrie jsou podezřelé, asymetrie přirozené. A chápeme-li asymetrii jako něco zcela normálního, přirozeného, pak i chyba, jakákoliv, nám dává poznat především skutečnost, že jsme lidmi, chybujícími, omylnými, ale živými, skutečnými, hapticky i jinak empiricky ověřitelnými. Že nejsme avatary virtuálních světů… 

Výstava je součástí druhého ročníku cyklu Moravské jaro / Moravský podzim v Trafačce, od letošního ročníku podpořeného grantem Ministerstva kultury ČR.