Opavský páv letos kromě filmových projekcí a bohatého doprovodného programu nabídne i unikátní výstavu v ulicích Opavy

  • Kamila Návratová
  • 03.09.2020
OPAVA – Od úterý 29. září do čtvrtku 1. října 2020 proběhne na půdě Slezské univerzity 7. ročník mezinárodního studentského festivalu Opavský páv. Jde o festival, který připravují studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Letos je festival součástí 63. ročníku Bezručovy Opavy.
Do letošní soutěže festivalu se přihlásilo přes 90 studentských snímků v šesti kategoriích – Hraný film, Hraný film do 5 minut, Dokumentární film, Animovaný film, Hudební videoklip a nově Reklamní či propagační video do tří minut. Vítěze jednotlivých kategorií vybere odborná porota, která letos zasedne ve složení scenáristka a dramaturgyně Barbora Hrínová, publicistka Nikita Jankovičová, dokumentarista Miroslav Janek, kameraman a režisér Martin Duba, vedoucí Ateliéru animované tvorby Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Lukáš Gregor a dramaturg České televize Martin Novosad. Ceny čekají i na celkového vítěze a laureáta divácké ceny. V rámci Bezručovy Opavy dále pokřtíme DVD vizuálních interpretací české a světové poezie s názvem Moderní poezie do škol II a za přítomnosti autorky také audioknihu románu Ivany Gibové Bordeline, kterou vydává Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby ve spolupráci s nakladatelstvím Větrné mlýny a jež je prvním počinem nové edice s názvem Česi, počúvajte.

Festival je tradičně zdarma přístupný široké veřejnosti, která se může těšit nejen na projekce finálových snímků, ale také na bohatý doprovodný program v podobě komentovaných projekcí, debat, workshopů či hudebních vystoupení. Na filmařské dílny se tak mohou těšit studenti středních škol z Opavska a Ostravska – budou si moci natočit animovaný film, zkusit si light painting nebo si vyzkoušet techniku klíčování. Svůj dokumentární film Universum Brdečka přijede uvést Miroslav Janek, snímek Loli Paradička zase Viťo Staviarsky. V Sadech svobody se pak mohou Opavané těšit na unikátní fotografickou výstavu ke 100. výročí vzniku Asociace českých kameramanů. Prestižní výstavu, jež mapuje vývoj kameramanského řemesla a ikony české kameramanské školy, zatím hostily Praha a Brno, na začátku září se představí na Zlínském filmovém festivalu, z něj pak poputuje do Opavy, kde bude k vidění až do konce října. 

Ve dnech 4.–5. září proběhne v ostravském Minikině warm up festivalu, v rámci něhož představíme nejúspěšnější filmy minulých ročníků a v předstihu vybrané finálové snímky ročníku letošního. Chybět nebude ani blok animovaných filmů pro rodiny s dětmi.