Dva studenti a jedna absolventka ITF byli oceněni v soutěži Osobnost české fotografie

  • Ondřej Durczak
  • 01.07.2020
V pondělí 22. června proběhlo v Praze slavnostní vyhlášení soutěže Osobnost české fotografie. V kategorii do 30 let získali všechna tři místa dva studenti a jedna absolventka Institutu tvůrčí fotografie.



Asociace profesionálních fotografů ČR udělovala dne 22. června 2020 již posedmnácté tradiční tituly Osobnost české fotografie. Za dlouholetý přínos ji získal Zdeněk Lhoták, za rok 2019 a za nejlepší fotografickou publikaci roku Libuše Jarcovjáková.
Všechny ceny v kategorii Osobnost české fotografie do 30 let získali studenti a absolventi ITF:

1. cenu Ondřej Durczak,

2. cenu absolventka ITF Vladimíra Kotra,

3. cenu Jana Habalová.

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let je Ondřej Durczak

Doktorand Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě MgA. Mgr. Ondřej Durczak vystudoval fotografii na střední škole a pokračoval ve studiu na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Kromě toho ještě absolvoval studium v programu Aplikovaná fyzika na stejné univerzitě. V současnosti je odborným asistentem na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Slezské univerzity v Opavě.
Durzcak se ve volné fotografické tvorbě věnuje především proměně postindustriální krajiny severní Moravy a Slezska. Autorskou fotografickou tvorbu představil v knihách Ostrava v důchodu: Průvodce po zaniklé slávě (2015) a Karvinsko (2019). Prvně jmenovaná publikace vychází ze stejnojmenného souboru fotografií a mapuje mizející i zaniklá místa Ostravy. Na 300 fotografiích přibližuje poslední zlomky původní kultury tohoto "černého města".

Ondřej Durczak se v teoretické rovině věnuje analýze a systematizaci fotografických publikací. Z této oblasti byla konkrétním výstupem kniha Fotografické publikace Vítkovických železáren (2018), která představuje náhled do vývoje jednoho z našich nejvýznamnějších hutních a strojírenských podniků prostřednictvím fotografických propagačních materiálů. Jejich podrobným mapováním autor sledoval výrobní a organizační poměry v kontextu celého Československa a současně společenské a politické proměny podniku. Jedná se o publikaci, která svým významem a kvalitou zpracování  přesahuje hranice regionu. Uvedená práce je příkladem inovativního přístupu ke integrálnímu vzdělávání studentů uměleckých oborů, kdy pedagog motivuje studenty k systematické badatelské činnosti vedoucí k relevantním výstupům.

V roce 2017 publikoval knihu Důkazy objevů: Fotografie ve vědě v letech 1839–1939, která je základním úvodem do problematiky fotografie používané v přírodních vědách v období prvního sta let jejího vývoje.

Archivního materiálu bohatě využil ve své nejnovější knize Ostrava má Budoucnost: 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě v letech 1919–2019, kterou současně doplňoval také vlastními fotografiemi.

Je také spoluautorem několika dalších publikací a katalogů výstav. Měl několik autorských i skupinových výstav vlastní tvorby.

Byl kurátorem a spolukurátorem řady samostatných i skupinových výstav u nás i v zahraničí. 

Jeho pedagogická činnost se v rámci vzdělávání na ITF zaměřuje na Stavbu a skladbu fotografického obrazu, Diplomový teoretický seminář a Vybrané kapitoly z dějin fotografie, vede bakalářské teoretické a praktické práce, vede fotografické workshopy, konzultuje práce studentů.


Byl nominován prof. Jindřichem Štreitem.


2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let získala Vladimíra Kotra


Jejím nejvýraznějším úspěchem je autorská fotografická kniha Chiméra mapující transgender konkrétního člověka. Sama autorka k projektu píše: Pavel byl do svých 27 let mužem, ale jednoho dne v sobě začal pociťovat ženu a rozhodl se udělat vše proto, aby se jí stal i pro své okolí. Od té chvíle si říká Gabi. Dokumentovala jsem její psychicky složitou, roční cestu proměny. Do projektu jsem zařadila vedle svých fotografií také její selfie fotografie, včetně facebookových a blogových příspěvků z dané doby. Po více něž roce této proměny, lékaři zjistili, že její orgány nesou různé genetické informace. Není tedy transgender, ale intersex osobou, která má v těle jak mužské, tak ženské genetické informace nenarozeného dvojčete, jejichž plody v raném stádiu těhotenství splynuly v jeden.
Kniha vyšla v červnu 2020.


Byla nominována Centrem Foto Škoda, Ditou Pepe, Martinem Faltejskem, Pavlem Márou, Janem Pohribným a Štěpánkou Stein.

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2019 – do 30 let získala Jana Habalová


Jejím nejúspěšnějším a často vystavovaným fotografickým souborem je projekt Až budu malý. V něm dlouhodobě dokumentovala mentálně a fyzicky handicapovaného bratrance Tomáše. V citlivých a výtvarně silných barevných fotografiích přináší zprávu o nelehkém životě tohoto muže i jeho nejbližších.


Byla nominována Václavem Podestátem.


Foto Roman Vondrouš a Roman Mrázek.

Vladimíra Kotra, Ondřej Durczak a Jana Habalová

Vladimíra Kotra, Ondřej Durczak a Jana Habalová

Zdeněk Lhoták, Libuše Jarcovjáková, Ondřej Durczak, Vladimíra Kotra a Jan Pohribný (ležící)


Ondřej Durczak přebírá ocenění

Vladimíra Kotra přebírá 2. cenu

Jana Habalová přebírá 3. cenu