Zahájení výstavy ITF Tři dekády v Praze

• Ondřej Durczak
  • 25.06.2020
V pátek 19. června zahájil Institut tvůrčí fotografie výstavu Tři dekády v Domě u Černé Matky Boží Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Především nejlepší snímky současných studentů a absolventů z let 1990 – 2020 představil na zahájení pražské výstavy univerzitní Institut tvůrčí fotografie ústy jednoho ze svých zakladatelů a dlouholetého vedoucího profesora Vladimíra Birguse. Stejně skvělou kondici do dalších třiceti let pak Institutu popřáli rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková a vedoucí fotografické sbírky UPM, kurátor výstavy Jan Mlčoch. Za mateřskou Filozoficko-přírodovědeckou fakultu přivezl gratulaci prof. Zdeněk Jirásek. Prestižní kolekce fotografií, výstižně a jednoduše nazvaná Tři dekády a připomínající 30. výročí existence Institutu, bude v prostorách kubistického Domu U Černé Matky Boží v Praze k vidění až do 27. září.

Autor: Karin Martínková

„Za třicet let Institutu tvůrčí fotografie vznikly stovky krásných fotografií. Pro tuto výstavu jsme vybírali ty nejlepší práce především současných studentů a absolventů, z nichž mnozí sbírají významná ocenění i v zahraničí,“ představil koncepci expozice Vladimír Birgus, který je sám uznávaným fotografem a propagátorem české fotografie po světě. Výstava přitom byla původně plánována na toto jaro do Domu umění v Opavě, koronavirus však plány překazil. Jubilejní přehlídka v domovské Opavě se tedy přesouvá na příští rok, kdy bude jubileum slavit celá Slezská univerzita a do Prahy doputoval výběr prací od čtyřiceti autorů. Kurátoři přitom kladli důraz na posledních pět let života školy a aktuální dění. Kromě portrétů, konceptuální tvorby, dokumentů a reportážní fotografie, což je jeden z pilířů opavské institutu, si tak návštěvníci mohou prohlédnout i fotky zachycující prázdné „karanténní“ ulice.

Kurátoři výstavy Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Michał Szalast (ITF) a Jan Mlčoch (UPM)

Využít možnost zhlédnout vernisáž reprezentativní přehlídky opavské školy fotografie v Praze využily desítky lidí. Mezi umělci, fotografickými nadšenci i laickou veřejností vynikla také postava českého politika, historika a spisovatele Petra Pitharta.

Za fotografiemi se skrývají příběhy

Krystyna Dul například nalezla v pronajatém, dosti zchátralém, ale honosném domě v Lucemburku množství starých fotografií, novinových výstřižků a dalších materiálů erotického ladění jako pozůstatek po předchozím majiteli. Cyklus Resonance pak představuje rekonstrukci života a zálib tohoto neznámého muže.

Anebo soubor aranžovaných skupinových portrétů Náplavy od Marka Matuštíka. Ten precizně zachytil život rodin, které se přestěhovaly z Prahy na venkov do domů se zahradami a bazény. Ještě před několika lety se neznaly, dnes ale společně dojíždějí za prací do města a spolu tráví i volný čas. Rodiny jsou velmi rozdílné, a paradoxně zároveň velmi si podobné.