Doktorand ITF Mariusz Forecki získal za knihu Mechanismus cenu v soutěži Grand Press Photo

  • Ondřej Durczak
  • 01.06.2020
Doktorand Institutu tvůrčí fotografie získal prestižní cenu za fotografickou knihu Mechanizm.Jací jsme byli? Jak vypadala naše země a jak se žije teď ? „Mechanismus“ je fotografické vyprávění, díky kterému můžeme nejen spatřit, ale také pochopit a pokusit se zhodnotit, jak se měnila naše země v letech 1989 – 2019.

 

Všechno dozrávalo pomalu, nesměle, ve stínu špinavých bran domovů. Skrývala se tam nejistota, zda-li v tenké ruličce dolarů koupených za celý roční příjem nebudou pouze nastříhané komunistické noviny, či zda nešlo jen o provokaci. Nedlouho poté zase několikadenní stání ve frontě na pas a také první volby, jimž se zjednodušeně říkalo „svobodné“. A také nádraží, páchnoucí ještě po špinavém vagónu druhé třídy na trati Štětín – Přemyšl.

 

Polsko je na Foreckého snímcích mechanismus jako název jeho souboru. Autor nehodnotí, je spíše podrobným pozorovatelem skutečnosti – té obyčejné šedivé, ale i té „důležitější“ – z titulních novinových stránek. Ukazuje však realitu nepřímo – jak běžně vycházela v tisku. Forecký má v sobě mnohem více sociologa-dokumentaristy než reportéra. Vyprávění začíná v pozdních osmdesátých letech, šeď ulice se mění na barevnost nepředvídatelných devadesátých let a naráží na současnost.

 

Publikace se stala knihou roku Grand Press Photo, získala ocenění v soutěži Pictures of the Year International. Díky hlasům čtenářů získala druhé místo v soutěži Fotopolis.