Filmové produkce sice kvůli koronaviru stojí, i tak ale mají filmaři frmol...

  • Kamila Návratová
  • 07.05.2020
Vzdělávací televize, streaming koncertů, divadelních představení a debat – i tak vypadá aktuální dění na uměleckých pracovištích Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Konkrétně na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby a v Centru interdisciplinárních studií.
„Kulturně-společenské dění se přesunulo z reálných klubů, divadel a areálů do on-line prostoru. Nezůstali jsme proto stranou a snažíme se také do rozmanité mozaiky nejrůznějších on-line projektů přispět.,“ vysvětluje Monika Horsáková, pověřená vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Pedagogové a studenti ústavu tak například rozjeli vzdělávací internetovou televizi Lucerna TV, zatím v okleštěnějším „koronavirovém“ „archivním“ režimu, předpokládají však další rozvoj této platformy později, až situace umožní další natáčení. „Poměrně hodně se angažujeme také ve streamingu. Na Velikonoce jsme odvysílali živě jako rozhlasovou hru kultovní Ostravské undergroundové pašije z Alternativní scény Les, chystáme pravidelné streamy debat z Komorní scény Aréna. Naši studenti streamovali koncert virtuózního cimbalisty Daniela Skály z galerie PLATO,“ konstatuje Monika Horsáková. 


Dalším zajímavým projektem, na kterém se podílí studenti a absolventi AVT a MMT, tentokrát pod vedením Ondřeje Smékala jsou pravidelné live streamy Janáčkovy filharmonie Ostrava. První stream proběhl 16. dubna a streamy dále pokračují každý čtvrtek od 19.00 hod. až do konce června. „Na studentské poměry se jedná o velmi povedený projekt, zvlášť když přihlédnu k tomu v kolika lidech jsou schopni to celé zrealizovat. V profesionální branži by jich na takovémto přenosu pracovalo minimálně dvakrát tolik. Od produkčních přes režiséra, stříhače a dramaturga po řidiče a asistenty... Zde se jedná o práci pěti lidí, kteří jsou díky všeobecněji zaměřenému vzdělání na oborech MMT a AVT schopni celou produkci, od plánování přes přípravy až po samotné živé vysílání, zvládnout, což si podle mě zaslouží nemalé uznání,“ upřesňuje Ondřej Smékal. „Velký dík ale patří i všem lidem z JFO, kteří se na přenosech rovněž podílí a bez kterých by se vysílání neuskutečnilo. Velkou zásluhu má zejména Ondřej Daněk – manažer orchestru –, který streamy zaštiťuje a během nich zastupuje roli režiséra, a také zvukaři a hudebnímu producentovi Janu Košuličovi, který má při streamech na starost zvuk. S nabíráním klasické hudby má letité zkušenosti, což je na place vidět, a především slyšet. Navíc je to velmi vstřícný a otevřený člověk, který nemá problém odpovídat na všetečné otázky studentů. Pro ty je to tak zároveň možnost koukat pod ruce opravdovému profesionálovi a načerpat od něj cenné zkušenosti,“ dodává Ondřej Smékal.


Díky fakultním filmařům mohl alespoň on-line formou proběhnout také první workshop z cyklu Čtvero ročních dob, na němž spolupracují Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži, správa zámku Raduň a Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Cyklus historické gastronomie zájemcům představuje tradiční i exkluzívní pokrmy využívající sezónní suroviny, ingredience běžně dostupné na dobových trzích i speciality typické pro šlechtický, měšťanský či venkovský stůl. První díl cyklu – Jaro – musel být kvůli pandemii a uzavření prostor raduňského zámku zrušen, zájemci si však mohli historický kontext i samotné vaření vychutnat alespoň prostřednictvím video-programu, který zachytil aktéry přímo v zámeckých interiérech i v retro-kuchyni návštěvnického centra Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Zhlédlo jej již bezmála 6 tisíc diváků.