• 22.12.2023

K uctění obětí střelby na FF UK lze využít univerzitní pietní místa

V reakci na tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze informujeme:
  • 21.12.2023

Vyjádření rektora naší univerzity k dění na FF UK

Vyjadřuji svou hlubokou soustrast s aktuálním tragickým děním na FF UK. Ve chvíli, kdy jsme již všichni podvědomě naladěni na pokoj, radost a lásku, nás zasáhlo zlo. Moje myšlenky směřují k těm, kteří ztratili svůj život a k těm, kteří přišli o své milované. V srdci jsem s těmi, kteří v tuto chvíli bojují o život v nemocnicích. Za celou komunitu naší univerzity vyjadřuji zármutek nad tímto činem, který navždy ovlivnil osud mnoha lidí i celé naší společnosti. Tomáš Gongol, rektor SU
  • 09.11.2023

Chceme-li sklízet, musíme zasadit!

Neviditelná semínka jsme zaseli již před dávnější dobou, kdy Slezská univerzita zahájila proces úsilí o začlenění do tzv. Evropské univerzity. Intenzivní, několikaletá práce se vyplatila, letos v červnu přišla skvělá zpráva: Aliance devíti evropských univerzit STARS EU, jejíž součástí je i naše univerzita, získala ve výzvě programu Erasmus+ "Evropské univerzity" čtyřletý grant v celkové výši 12,4 mil. EUR! Nyní se již práce v mezinárodních týmech úspěšně rozbíhají. Symbolika kolektivní péče vedoucí ke společnému růstu v mnoha oblastech byla v aktuálních chladnějších podzimních dnech demonstrována vysazením cibulek tulipánů, které na jaře vykvetou ve formaci loga aliance STARS EU.
  • 25.10.2023

Akademický den Slezské univerzity přinesl novinky i ocenění

Včera, tj. 24. 10. 2023, se v Opavě uskutečnil Akademický den, který slavnostním způsobem tradičně otevírá nový akademický rok. V překrásném prostředí kostela sv. Václava se s akademickou obcí Slezské univerzity sešli jak představitelé českých vysokých škol a vědeckých institucí, tak zástupci měst, kulturního, společenského i církevního života a pozvání přijali i zástupci kraje.
  • 10.10.2023

Jaká byla letošní Noc vědců? Podle vás „super“, „zajímavá“ a „poučná“!

Noc vědců – jediná noc v roce, kdy se věda mění z tajemné a nedostupné na srozumitelnou a přístupnou. Noc, kdy univerzity a jiné vědecké instituce otevírají své laboratoře a pracoviště široké veřejnosti a nabízejí program pro děti i dospělé. Noc, kterou jste si díky Slezské univerzitě oblíbili i ve dvou jejích sídelních městech – Opavě a Karviné. Jaký byl její letošní ročník s podtitulem „tajemství“, který se uskutečnil 6. října 2023?
  • 04.10.2023

Další úspěchy našich pedagogů

Naši pedagogové bodovali na mezinárodním televizním festivalu Heart of Europe ve Varšavě hned ve dvou kategoriích, a to v kategorii Televizní dokument a Hraný seriál. Dokument Váleční reportéři režiséra Petra Jančárka získal 2. místo a seriál Volha, na kterém pracoval pedagog a skvělý střihač Jaroslav Vašek, svou kategorii vyhrál. „Válečnými reportéry“ bude naše univerzita navíc pomyslně zastoupena také na prestižním festivalu PRIX EUROPA v Berlíně.
  • 04.10.2023

Terasa pozorovací observatoře WHOO! se otevírá veřejnosti

Fyzikální ústav v Opavě otevírá novou pozorovací terasu pro pozorování oblohy astronomickým dalekohledem.
  • 22.09.2023

Nominace cen GA ČR zveřejněny. Jsou mezi nimi hned dva naši zástupci!

Grantová agentura České republiky (GA ČR) uděluje od roku 2003 vybraným řešitelům za mimořádné výsledky při řešení grantových projektů ukončených v předchozím roce Cenu předsedy GA ČR. S pýchou a potěšením oznamujeme, že se do prestižního seznamu úzkých nominací dostali hned dva zástupci naší univerzity!
  • 05.09.2023

Noc vědců se blíží, rezervujte si včas termín!

Do každoročního svátku vědy zbývá pouhý měsíc; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. října, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.
  • 05.09.2023

První rektor naší univerzity oslavil 100 let. Jeho jméno nově nese aula

Byla to velká sláva a úžasné setkání. První rektor naší univerzity profesor Martin Černohorský dne 31. srpna oslavil sté narozeniny a v pondělí 4. září přijel zúčastnit se slavnostního aktu, jímž naše nejkrásnější aula nadále ponese jeho jméno. Podobné cti se v historii Slezské univerzity někomu dostalo vůbec poprvé.