Úvod

Dobrý den, jmenuji se Ľubomír Mlích a v současné době jsem správcem fakultních stránek. V brzké době dojde k přesunu na nový způsob spravování našich stránek a kvůli tomu jsme se tu sešli. Chtěl bych vám říci něco o tom jak bude tento přesun probíhat, ukázat nový redakční systém, který budeme používat a domluvit se na spolupráci.

Přesun bude uskutečňován postupně po jednotlivých součástech fakulty, protože není možné to udělat v jednom okamžiku. Aby nedošlo k vložení nového obsahu do starých stránek po tomto přesunu, zrušíme přístup k dané součásti. Změny pak bude možné provést po dokončení přesunu a nebo pokud to bude něco nutné je možné domluvit se a dokument vystavit na internetu okamžitě.

Nový redakční systém se jmenuje Plone a jeho nespornou výhodou je jednoduché uživatelské rozhraní, které nejlépe poznáte tak, že si s ním trochu pohrajete. Další výhodou Plone je, že má i českou lokalizaci, takže by měl být snadno srozumitelný.

Plone

Teď bych se tedy rád věnoval více tomuto systému a zkusil vám ho přiblížit. První věc je, jak se dostaneme ke správě internetových stránek. Přihlášení do správy stránek bude na původním místě (http://fpf.slu.cz/login), ale objeví se tam až po přesunu stránek. Správa stránek by měla být možná ve všech standartních prohlížečích, tedy jak MSIE i prohlížečích založených na gecko (Firefox, Safari). K přihlášení do Plone budou vytvořeny nové konta pro jednotlivé součásti a přihlašovací jména a hesla budou buď rozeslány podle seznamu, který budu mít k dispozici a nebo budou přístupné po domluvě. Po prvním přihlášení by bylo vhodné vyplnit osobní údaje, které pak budou přístupné všem správcům stránek (modrá lišta nahoře -> nastavení -> osobní nastavení -> vyplnit formulář -> uložit).

Orientace

Dobrá, teď jsme tedy přihlášení a jak se dá s Plone pracovat? Kde najdeme to co můžeme upravovat? Nahoře pod modrou lištou je navigační lišta, ve které je zobrazena adresářová struktura. Nad touto modrou lištou je pak seznam hlavních adresářů ve struktuře stránek. V modré liště můžeme najít odkaz moje složka a ten nás zavede do vašeho soukromého prostoru, vašich osobních stránek, kam můžete dávat své vlastní dokumenty. Druhým záchytným bodem je modře ohraničený čtverec "navigace" vpravo, ve kterém je také umístněná stromová struktura avšak navíc zobrazuje jednotlivé položky v adresářích. Tyto možnosti pak můžeme využít k tomu, abychom se dostali na místo kam chceme vložit nový dokument a nebo jinak upravovat stránky (Filozoficko-přírodovědecká fakulta -> naše pracoviště).

Možnosti práce s dokumenty

V zeleném okně se nám pak zobrazí obsah daného adresáře a když jsme v místě, kde máme právo zapisovat, tak se v zelené liště a nad ní objeví možnosti úpravy stránek. Položka obsah nám zobrazí všechno co máme v daném adresáři a položka zobrazení pak stránku, která se zobrazí při vstupu do tohoto adresáře. Když klikneme na úpravy, dostáváme se k editaci domunetu, ale k té bych se chtěl vrátit později. Nejdříve ostatní položky menu. Ve vlastnostech můžeme například nastavovat klíčová slova, autorská práva, datum kdy bude stránka aktivní. Poslední položka sdílení, slouží k určování přístupu k dokumentům. Pomocí něj můžeme nastavit možnost upravovat dokument několika různým lidem.

Dále zůstaneme u adresářové struktury a zkusíme zodpovědět otázku jak do této struktury přidat další dokument. V zelené liště je možnost přidat do složky a nebo přidat novou položku. Po jejím zmáčknutí vyjede seznam různých typů dokumentů, které se dají přidat. Základní typy jsou složka, stránka, novinka, obrázek, soubor. Pokud zvolíme složku, zobrazí se formulář pro vytvoření nové složky, zvolíme-li stránku, objeví se formulář pro úpravu této stránky. Novinka je velice podobná stránce a rozdíl vysvětlíme později. Pro vložení obrázku a nebo souboru se objeví formulář ve kterém si můžeme nalistovat na disku soubor, který chceme do systému vložit. Pokud chceme přesouvat soubory a složky již do Plone vložené, můžeme použít funkce kopírovat-vyjmout-vložit uvedené například při zobrazení obsahu adresáře. Dále pokud chceme, aby se při zobrazení složky neobjevil její obsah, ale dokument, tak název tohoto dokumentu musí být index_html.

Úpravování dokumentů

Jak tedy můžeme upravovat samotný dokument? Když vstoupíme skrz menu úpravy do části pro úpravu dokumentů. Objeví se nám formulář jehož vyplněním získáme novou stránku. Položka Nadpis se promítne do nejvrchnější lišty prohlížeče a také slouží k určení jména dokumentu, tedy jak jej budeme volat z jiných stránek. Položka popis se zobrazí jen přihlášeným uživatelům, takže slouží spíše pro vaši vlastní orientaci co dokument obsahuje (případně pro orientaci někoho kdo nastoupí na vaše místo až odejdete).

Text dokumentu slouží k zapsání těla dokumentu, tedy toho co se zobrazí. V horní zelené liště jsou jednotlivé nástroje pro formátování textu, jejich popis a klávesové zkratky se zobrazí při podržení kurzoru nad nástrojem:

  • První položka (Normální) slouží k určení typu textu, tedy jestli se jedná o nadpis, podnadpis, text. Používání takového rozlišení umožňuje používat na celé fakultě nadpisy stejné velikosti a typy písma. Upravuje celý odstavec.
  • tučné písmo - označíme text, který chceme tučně a zmáčkneme patřičné tlačítko (B)
  • kurzíva - označíme text, který chceme změnit na kurzívou psaný a zmáčkeneme tlačítko v liště (I)
  • podtržení, dolní, horní index, zarovnání textu doleva, doprava, nastřed - označíme text a pomocí patřičného tlačítka provedeme změnu, zarovnání textu nefunguje (je pevně definováno doleva)
  • seznamy, číslovaný, nečíslovaný, seznam definic - zmáčknutím klávesy enter v textovém poli vytvoříme nový odstavec a pak kliknutím na nástroj v liště vytvoříme požadovanou datovou strukturu. Zmáčknutí klávesy enter vygeneruje novou položku seznamu a dvojitým zmáčknutím klávesy enter se pak datová struktura přeruší. Vpravo v liště se dá zvolit znak uvozující položku seznamu.
  • odsazení - pomocí tohoto nástroje je možné měnit odsazení textu na začátku odstavce od okraje. Opět jednoduchým označením části dokumentu a kliknutím na nástroj.
  • obrázek - po kliknutí na nástroj se zobrazí formulář pro výběr obrázku umístněného v Plone. Obtékání textu a další záležitosti editor neumí.
  • odkazy, interní a externí - interní odkaz umožňuje vyhledat položku ve struktuře Plone, zatímco externí vyžaduje zadání celé URL (universal relay location?).
  • tabulka - Nástroj pro vkládání tabulky a úpravy již exitující. Druh - prostá (bez okrajů), seznam (okraj mezi sloupci), svislý seznam (okraj mezi sloupci i řádky) - počet řádků, sloupců, záhlaví
  • vrátit, opakovat - tlačítka sloužící k opravení chyby, nespolehlivé
  • editace kódu HTML - zobrazí text i s HTML tagy
  • zvětšení, zmenšení - slouží k zvětšení editoru na celou obrazovku a naopak
  • kupu (motýlek) - odkaz na stránky o editoru Kupu

Pomocí těchto nástrojů tedy zformujeme dokument, do příbuzných položek přidáme dokumenty, které mají s tímto něco společné (zvětšte otevřené okno), rozhodneme zda chceme povolit poznámky k položce (v této chvíli je výchozí nastavení, že nejsou) a pak jej uložíme. V této chvili již mohou tento dokument vidět i ostatní uživatelé.

Fakultní stránky

Tedy takto nějak vypadá Plone obecně a naším společným cílem je udržovat internetové stránky co nejvíce společné, fakultní. Každý z vás má na starosti určitou součást fakulty a jen na každém z vás záleží jak tato součást bude vypadat. Přesto by bylo více než vhodné, aby se návštěvník fakultních stránek snadno zorientoval a nemusel při pohledu na stránku každé ze součásti objevovat struktury stránky. Z tohoto důvodu jsem si dovolil připravit určité šablony pro to jak by měla taková stránka vypadat. Tyto šablony pak použiji během převodu na nový systém, takže výchozí vzhled by měl být alespoň trochu stejný.

Každá součást by měla mít stránku jménem kontakt, ve které budou kontakty na součást jako celek i na jednotlivé pracovníky součásti. Tato stránka je důležitá, aby se dalo snadno dostat k potřebným informacím a je doporučené, aby se jmenovala takto, aby na ní mohly být odkazy i na jiných částech fakulty.

Druhou takovou částí stránek by měly být novinky. Do této složky by se měly dávat jen dokumenty typu novinka. Tyto se pak dají spořádat do k tomu určeného výstupu (RSS), který se dá příjímat jako elektronická pošta, avšak o tom zda jej přijmete a nebo ne rozhodujete ve svém emailovém klientu. Tudíž tímto způsobem nemůžete obdržet spam. Kvůlli vytváření výstupu pro tuto technologii, by bylo vhodné zachovávat tuto doporučenou strukturu. Při vytváření novinky si všimněte, že k ní lze připojit i obrázek.

Třetí takovou šablonou by měla být titulní stránka každé součásti. Podobné uspořádání tohoto dokumentu zajistí, že návštěvník znalý stránek jedné součásti se dokáže snadno zorientovat i na stránce součásti jiné.

Čtvrtá šablona by se měla vyskytovat na součástech fakulty zabývající se výukou studentů a měla by to být složka jménem studium. Také by měla být uspořádaná určitým způsobem, tak aby se podobaly vzájemně.

Závěr

Závěrem bych řekl, že bych byl rád, kdybychom spolupracovali na tvorbě a údržbě stránek co nejvíce. Tedy pokud máte nějaké návrhy a nápady o kterých si myslíte, že by mohly prospět, určitě mně kontaktujte. Pokud budete mít nějaké otázky či nesrovnalosti, rád se vám budu věnovat a to jak hned v této chvíli, tak i později.

Kontakt: Ľubomír Mlích, klapka 251, email webmaster (at) fpf.slu.cz

----------

stredni uroven zabezbeceni, vyprazdnit cache